top of page

Съставки,
използвани в нашите продукти

Ленено семе

Както вече знаете, ние мелим семето директно, преди да го вложим в рецептите си. То подпомага обмяната на веществата, действа пречистващо. Богато е на фибри, мастни киселини, витамини. Богато е на омега 3, който регулира имунитета, подобрява биохимичните процеси в организма, подобрява сърдечната дейност. Богато е на лигнани, регулиращи хормоналното равновесие. Богато е на фибри.

То съдържа 20% белтъци, 30 % въглихидрати и над 40% мазнини. Богато е, както на омега 3, така и на омега 6 и 9. Източник е на магнезий, цинк, витамин Б, витамин Е и А. При диабетици нормализира кръвна захар, помага в борба с рака на яйчници, бели дробове и кожата.

leneno-seme-pic.jpg
susam-pic.jpg

Сусам

Богат на антиоксиданти, заради фитоестроген сесамин, който има и противоракови свойства.

Богат на магнезий, мед и калций.

Подходящ е много при дегенеративни ставни заболявания като остеоартрит.

Съдържа фитостероли, намалява нивата
на лошия холестерол, повишава имунитета, намаля риска от тумори.

Чия

Семената чия съдържат 5 пъти повече калций от млякото (това е идеално за тези, които имат непоносимост към лактоза или вегани). Те имат 3 пъти повече антиоксиданти от боровинките.

Те са 3 пъти по-богати на желязо от спанака (идеално за тези, които страдат от анемия). Те съдържат повече протеини, отколкото зеленчуците. Съдържат 2 пъти повече фибри от овесените ядки (препоръчва се за хора със запек). Семената от чия осигуряват 2 пъти повече калий от бананите (който помага за предотвратяване на спазмите).

elda-pic_edited.jpg

Елда

Елдата е източник на елементи от изключително
важно значение за здравето ни. Тя играе
съществена роля за намаляване на кръвното
налягане, предотвратяване на някои видове рак,
предпазване от диабет, подобряване на
храносмилането, регулиране нивата на холестерола,
подсилване на имунната система, отстраняване на
камъни в жлъчката, защита от пристъпи на астма,
осовбождаване от запек и т.н.

Сорго

Контролира нивата на кръвната захар. Брашното от сорго е без глутен и е богато на фибри. То е най-добрият заместител на пшеницата и ориза с хранителни вещества като тиамин, ниацин, рибофлавин и дори фолат. Всички тези хранителни вещества помагат в процеса на елиминиране на свободните радикали от тялото, помага за сваляне на холестерол и кръвна захар.

Ползи за сърцето: Зърното съдържа голямо количество фибри,те помагат за намаляване на нивата на лошия холестерол и за управление на натиска върху сърцето също. Редовният му прием би помогнал за избягване на сърдечни състояния като инсулт, инфаркт, атеросклероза и други сърдечно-съдови проблеми.

sorgo-pic.jpg
qbylkovo-brachno-pic.jpg

Ябълково брашно

Ябълковото брашно се приготвя от изсушени и смлени до фин прах узрели ябълки. Може да се добавя към чайове, фрешове, шейкове, към сутрешната зърнена закуска, в блатове и кремове за сурови торти или към други сурови десерти. Влияе върху цвета на изделията, като има ефект на потъмнител, както и върху вкуса, който е като на натурална ябълка. Подобрява ферментационните процеси, поради високото си захарно съдържание и има консервиращо действие поради високата си киселинност.

Слънчогледов тахан

Суровината, от която се прави слънчогледов тахан, слънчогледът, се характеризира със съдържанието на витамини, минерали, полезни елементи и фибри, с което ползите му за  тялото ни са наистина многобройни.

Слънчогледовият тахан съдържа магнезий - той понижава кръвното наляган, облекчава мигрена, както и спазмите на дишането при болни от астмаподобрява съня на жените в менопауза.

Съдържа калций - той предотвратява загубата на костна маса при менопузата на жените и с това пречи на развитие на остеопороза. Таханът се явява един от силните природни средства за профилактика на остеопорозата.

Съдържа минерали като манган, селен, фосфор и други - те помагат при болки и отоци на болните от ревматоиден артрит. При болни от ревматични заболявания се препоръчва консумацията на слънчогледов тахан всеки ден за заздравяване на костите и възвръщане на тяхната еластичност.

slynchogledov-tahan-pic.jpg
morska-sol-new-pic.jpg

Морска сол

Морската сол съдържа флуорид, който е полезен за здравето на зъбите. Флуоридът подпомага защитата на зъбите от киселинни увреждания и предотвратява развитието на кариес. Редовното изплакване и гаргара с хладка морска солена вода помагат за облекчаване на раните в устата, кървенето на венците, язвите и болката от възпалено гърло. Морската сол съдържа изобилие от минерали и изследвания показват, че нейният противовъзпалителен ефект се дължи на наличието на високо съдържание на магнезий. Минералът спомага за елиминиране на токсините и подобрява кръвообращението. Консумацията на морска сол действа алкализиращо на организма. По този начин тя спомага да се балансира нивото на киселинност в тялото. Може да укрепи и имунната система.
Морската сол съдържа и добри количества витамини и по-специално витамин С. Заедно с минералите в нея се подобрява клетъчният метаболизъм, витамин С действа като мощен антиоксидант и се елиминират голяма част от свободните радикали.

Кокосово брашно

Кокосовото брашно е несравнимо уникална и вкусна алтернатива на пшеничнит и други зърнени брашна. Фино бялото брашно се произвежда от смилането на изсушената вътрешна част на кокосовия орех.
За разлика от другите брашна, кокосовото брашно е с естествено съдържание от 75% фибри (9-10 грама в две супени лъжици). Фибрите са от решаващо значение за поддържане на здравословно храносмилане и процеси на елиминиране и детоксикация на организма. Експертите препоръчват консумация на 20-15 грама фибри на ден.
Докато повечето зърнени продукти (а именно пшеница, царевица и соя) масово се отглеждат върху изчерпаните почви на промишлените ферми и подлежат на генетична модификация, кокосовите орехи са освежаващ източник на естествено срещащите се минерали.
Според проучванията кокосовото брашно има понижаващ ефект върху гликемичния индекс. Неговото ниско съдържание на прости въглехидрати в съчетание с високо съдържание на фибри, го превръщат в брашно, което има благотворно влияние върху нивата на кръвната захар.

kokosovo-brashno-pic_edited.jpg
bottom of page